Érték-program
Az oktatás műveltségi területein belül is lehetőség adódik a helytörténeti-helyismereti információk beépítésére, az értékfeltárásnak a tanmenetekbe való beillesztésére. E tudományterületnek a közoktatásban betöltött szerepe vitathatatlan, egyre inkább előtérbe kerül az iskolai oktató-nevelő programokban is és fokozatosan beépül az egyes tantárgyak tanmenetébe. Projektünk ennek a munkafolyamatnak a meggyorsítását és segítését kívánta megcélozni, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy új, szakmai szempontból magas színvonalú helyismeretre épülő, az oktatási folyamatban használható érték - munkafüzetek jöjjenek létre.
A helytörténet, a helyismeret, értékmegismerés és értékfeltárás több műveltségi területen valósulhat meg:
Alsó tagozaton:
- Nyelv és kommunikáció (Magyar nyelv és irodalom)
- Matematika és az információkkal való munka (Informatikai nevelés)
- Természet és társadalom (Természetismeret, Honismeret)
- Ember és az értékek (Etikai nevelés)
- Ember és a munka világa (Munkára nevelés)
- Művészet és kultúra (Képzőművészeti nevelés, Zenei nevelés)
- Egészség és mozgás (Testnevelés)
Felső tagozaton:
- Nyelv és kommunikáció (Magyar nyelv és irodalom)
- Matematika és az információkkal való munka (Informatika)
- Ember és a természet (Biológia)
- Ember és a társadalom (Történelem, Geográfia, Polgári nevelés)
- Ember és az értékek (Etikai nevelés)
- Ember és a munka világa (Munka világa)
- Művészet és kultúra (Zenei nevelés, Képzőművészeti nevelés, Művészettel nevelés)
Természetismeret, környezetismeret, honismeret témakörében a tájékozódási alapismeretekkel és az élő természet alapismereteivel kapcsolatos követelmény a lakóhely és környéke alapvető természetföldrajzi jellemzőinek, növény- és állatvilágának ismerete, a településhez közeli kirándulóhelyek megnevezése. Ez a témakör a felső tagozatban kibővül, a biológia, geográfia tanórák keretein belül van lehetőség a hely megismertetését folytatni.
A művészetek műveltségi kategóriában található előírások a szülőföld népdalainak meghallgatását is feladatul szabják. A helyi folklórkincs, a néptáncok, népi játékok, a jeles napokhoz kapcsolódó népszokások tanítása közben nyújtanak lehetőséget a helyi tradíciók bemutatására nem csak az alsó és felső tagozaton, de a történelem tantárgy 5. osztályba való belépésekor is. Az alsó tagozatos egészség és mozgás műveltségi terület a népi játékokkal is foglalkozik.
Az anyanyelv és irodalom tanterv szükségesnek tartja a lakóhely és a régió irodalmi vonatkozásainak, emlékhelyeinek ismeretét.
A biológia témakörben a hazai élőhelyek, élőlények, tájak, bemutatása során foglalkozhatunk a helytörténeti-helyismereti vonatkozásokkal.
A polgári nevelés tantárgy a 6. osztályban ad lehetőséget elmélyedni a helyi közösségek, múltjuk megismerésében.
Az informatikai nevelés és az informatika a digitális technikák, eszközök használatát javasolja egy-egy helyi tematikájú projekt elkészítéséhez.
A munka világában a kézműves hagyományokkal, a már letűnt mesterségekkel is megismerkedhetnek a tanuló, a technika órákon elsajátíthatják a régi technikai eljárásokat is.
Az Etikai nevelés a közösségek alakulásának történetén keresztül rámutat az ember közösségben betöltött fontos szerepére.
A műveltségi területek tantárgyak keretein belül fejleszthetők. Tervezetünkbe az iskola állandó pedagógiai alkalmazottja közül legalább 6 bekapcsolódik, ekkor tekinthetjük magát a munkafolyamatot egész iskolát érintőnek. Innovatív az az elképzelés, hogy egy olyan munkafüzet szülessen meg, mely elősegíti az alsó tagozatról a felső-tagozatra való átlépést a helyismeret, helytörténet, értékmegismerés segítségével. A munkafolyamat a 3. – 9. osztályokat és a bekapcsolódó pedagógusokat érinti, akik együtt gondolkodva, együtt dolgozva az általuk kiválasztott tanórákra feladatlapokat készítenek el, melyek később alapját képezik majd a munkafüzetnek.
Az Érték-program az Emberi Erőforrások Minisztériuma Magyarország támogatásával, a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet koordinálásával valósul meg.